Několik rad a tipů, abyste si volno užili

Dovolená
v pohodě

Jak sbalit tak, abyste na nic nezapomněli? Jak zabavit děti na cestách, jak vybrat ten správný opalovací krém? To vše a mnohem víc se dozvíte v našem cestovním speciálu.

Nezapomenout pasy, léky, krém na opalování, postarat se o psa, a hlavně přibalit hry pro děti. Tak může vypadat nejtypičtější příprava na rodinnou dovolenou.

Dny těsně před odjezdem se tak mohou namísto užívání si natěšené nálady změnit v noční můru. Mottem vašich dnů se tak stává: „Hlavně nic nezapomenout.“ Proto jsme připravili několik osvědčených rad, které vám mohou usnadnit balení, odjezd i samotný pobyt.

Nadpis: Rychlé tipy na cesty. Mobilní aplikace DROZD.

Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) umožňuje účinně poskytovat aktuální upozornění k cestám a pobytu. V případě mimořádných událostí napomáhá zastupitelskému úřadu organizovat pomoc českým občanům, kteří dobrovolně poskytnou informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí.

Poskytnuté osobní údaje ministerstvo zahraničních věcí uchovává a využívá jen k výše zmíněným účelům a po uplynutí 30 dnů od data odjezdu ze zahraničí jsou informace z databáze automaticky vymazány.

Nadpis: Bez cestovního pojištění ani ránu.

Cestovní pojištění je již pro většinu z nás běžnou součástí přípravy na cestu do zahraničí. A to je samozřejmě správně, sjednání cestovního pojištění je důležité i v případě, že cestujete v rámci Evropské unie. Rozhodně se nemusí vyplatit spoléhat na evropský zdravotní průkaz, který vám sice nezbytnou zdravotní péči zajistí, nicméně jeho platnost i limity jsou velmi omezené a není dobré spoléhat pouze na něj. Jistě, na základě něj vás ošetřit musí, ale už není nikde definováno, o jakou péči se bude jednat. V rámci základního ošetření je hrazena péče pouze ve státních zařízeních, není pokryta případná spoluúčast na zdravotnickém ošetření a zdravotní pojištění se nevztahuje na případné transporty či repatriaci zpět do ČR. Při cestách do vzdálenějších končin je pak sjednání cestovního pojištění v podstatě nutností.

Mladí lidi v moři.
Mladí lidi v moři.
Nadpis: Cestovní pojištění za polovinu.

Než vyrazíte na cestu, odškrtněte ve svém seznamu úkolů sjednání cestovního pojištění pro celou rodinu. Pojistku do kteréhokoliv místa na světě vyřídíte na pár kliků online z počítače nebo ze svého mobilního telefonu.

Abyste měli při cestě klid, je užitečné vědět, že se o vás pojišťovna postará v každé situaci. Právě při její volbě by vás mělo zajímat, zda se do pojišťovny dovoláte o půlnoci nebo v pět hodin ráno, jestli cestovní pojištění pokryje veškeré náklady a zda spolupracuje se zdravotnickými zařízeními právě ve vaší destinaci. Než začnete usilovně vyhledávat, která společnost splňuje všechna naše doporučení, pak vám usnadníme práci. Takovým partnerem na vašich cestách může být pojišťovna AXA.

Pokud jste si na cestovní pojištění vzpomněli až cestou na letiště, můžete ho pro celou rodinu sjednat v telefonu. Asistenční kartičku totiž nemusíte tisknout, stačí si její digitální podobu uložit do telefonu.

Baner AXA mobil

A přidáváme tip na praktickou a užitečnou službu: dostanete-li se do svízelné situace, ale nejste si jistí, zda jsou vaše obtíže akutní, můžete díky AXA cestovnímu pojištění svůj stav nonstop zkonzultovat s českým lékařem po telefonu. Cestovní pojištění AXA můžete nyní uzavřít s 50% slevou.

Nadpis: Které připojištění vozu do zahraničí?

Na dovolenou často vyrážíme "po vlastní ose", tedy vlastním vozidlem - a i to s sebou nese určitá rizika. Chcete-li mít jistotu, že v případě komplikací v průběhu cesty bude postaráno nejen o vás, ale i o váš automobil, zaujme vás bezkonkurečně nový produkt od AXA - Autoasistence pomoc řidičům. Pořídit ho můžete samostatně nebo jako součást cestovního pojištění.

Autoasistence od pojišťovny AXA pokryje reálné náklady na opravu na místě nebo odtah do nejbližšího servisu, parkovné i náhradní ubytování v hotelu nebo náklady na cestu domů. Limity pojistného plnění se většinou vztahují například na opravy na místě nebo odtah do nejbližšího servisu; náhradní ubytování nebo náhradní doprava do cíle nebo domů; repatriace neopraveného vozidla do ČR.

AXA Autoasistence pomoc řidičům na cestě vás jistí!

Kufr na pláži s kosmetikou.
Kufr na pláži s kosmetikou.
Nadpis: Lékárnička na cesty.

Každý z nás miluje dovolenou, těšíme se na ni už dlouho dopředu a nedej bože, kdyby nám ji něco mělo zkazit. Proto je potřeba si do cestovního kufru zabalit kromě plavek, klobouku a nadšení z dovolené i lékárničku pro každý případ. Mnoho z nás by si raději vzalo o 2 kusy šatů navíc, ale není dobré situaci podceňovat! Nikdy nevíme, jaké zdravotní potíže nás mohou postihnout. Avšak co si vzít s sebou?

Vybavení lékárničky na dovolenou se odvíjí od destinace a druhu dovolené. Před cestou si proto promyslete, jaké možné zdravotní problémy či komplikace v dané zemi hrozí. Raději nespoléhejte, že si potřebné léky nakoupíte až na místě. Buďte předem připraveni a přijďte se poradit a vybrat do lékáren Dr. Max.

Ať už se chystáte strávit letní dny u moře, nebo například na chatě u řeky, vždy je vhodné myslet na případné zdravotní obtíže. Spálení od slunce, drobná poranění, klíšťata nebo zažívací problémy. To jsou jen některé z potíží, s nimiž se v létě setkáváme.

Vybavte si lékárničku na cesty výhodně. Značka produktů Dr. Max nabízí vysokou kvalitu na výhodnou cenu.

1. Dr. Max Panthenol Spray je panthenolová zklidňující pěna s mírně chladivým a zklidňujícím účinkem. Snadno se vstřebává do pokožky a přináší pocit úlevy.
(Kosmetika)

2. Dr. Max Lip Balm SPF30, balzám na rty s UVA a UVB ochranou. Obsažené bambucké máslo a vitaminy A a E zanechávají na rtech ochranný film a udržují je hebké a vláčné.
(Kosmetika)

3. Dr. Max Repellent Spray s repelentním účinkem proti hmyzu spolehlivě odpuzuje komáry, klíšťata, muchničky. Vhodný pro aplikaci na pokožku i oděvy.
(Používejte repelent bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.)

4. Dr. Max Diosmektit k léčbě akutního a chronického průjmu a bolestivých příznaků souvisejících s poruchami trávicího traktu.
(Zdravotnický prostředek. Pečlivě čtěte návod k použití a informace o bezpečném používání.)

5. Dr. Max Probio Sticks EXTRA STRONG obsahuje 4 kmeny laktobacilů a bifidobakterií v extra silné koncentraci a vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému.
(Doplněk stravy)

6. Dr. Max Náplast Water resistant Transparent je odolná proti vodě a bakteriím, zvlášť vhodná pro použití v mokrém prostředí (moře, bazén apod.).
(Zdravotnický prostředek pro ochranu drobných poranění. Pečlivě čtěte návod k použití a informace o bezpečném používání.)

7. Dr. Max Octanový krém je vhodný pro zklidnění pokožky při otocích a při poštípání hmyzem.
(Kosmetika)

Podrobnější doporučení na obsah lékárničky si přečtěte v článku od Dr. Max Co by měla obsahovat cestovní lékárnička?

Pravidelně užívané léky

V lékárničce samozřejmě nesmí chybět léky, které pravidelně užíváte. Řada dětí, ale i dospělých užívá některé medikamenty pravidelně. Nejčastěji se jedná o léky na předpis. Pokud k této skupině patříte, ujistěte se, že jich máte dostatek na celou dobu pobytu a možná i nějaké navíc na nečekané situace. Také si zkontrolujte, zda jsou vaše léky legální v zemi, kam míříte. Pokud by tomu tak nebylo, zjistěte si, jaký proces musíte absolvovat, aby byly povoleny. Nezapomeňte také zabalit originální obaly s etiketami vašich léků. Pokud byste museli o dovolené navštívit lékaře, ten podle příbalového letáku bezpečně pozná, jaké léky užíváte.

Pokud jste chronicky nemocní, měli byste před odjezdem navštívit odborného lékaře a požádat jej o doporučení léků, které by přicházely v úvahu při zhoršení stavu, zejména pokud směřujete do míst, kde je obtížná dostupnost lékařské péče.

Huawei P60 Pro
Huawei P60 Pro
Nadpis: Barvy a světla jako ve skutečnosti.

Když se blíží léto, všichni se těšíme na dlouhé slunečné dny a teplé noci plné zábavy a dobrodružství. Ať už plánujeme koupání u jezera, grilování s přáteli, festivalovou atmosféru, letní kino nebo exotickou dovolenou, chceme si tyto okamžiky užít naplno a zároveň je zachovat v paměti. Naštěstí máme k dispozici chytrý telefon, který nám umožní pořizovat dokonalé fotografie za každých podmínek.

Pokud hledáte telefon s vynikajícím fotoaparátem, který vám bude spolehlivým společníkem na vašich letních cestách, měli byste zvážit novinku Huawei P60 Pro. Tento telefon nabízí špičkovou kvalitu fotografování i ve dne i v noci, díky svému inovativnímu systému tří zadních kamer. Fotografujte za slunce i za tmy. S Huawei P60 Pro si nemusíte dělat starosti s tím, že vaše fotografie budou přeexponované nebo tmavé. Telefon je vybaven fyzickou clonou F1.4-4.0, která se automaticky přizpůsobuje světelným podmínkám a zvyšuje citlivost na světlo. Díky tomu můžete fotit například rodinný výlet na zámek nebo opuštěnou pláž v poledne a dosáhnout ostrých a jasných snímků s vysokým dynamickým rozsahem. Stejně tak si poradíte s nočními fotografiemi z festivalů nebo osvětlených měst a památek.

Architektura v dešti.

Zachyťte barvy a světla jako ve skutečnosti. Huawei P60 Pro vás ohromí svou schopností reprodukovat reálné barvy a světla bez ztráty detailů. Ať už fotíte východ nebo západ slunce na tropickém ostrově, budete mít pocit, že jste tam znovu. Telefon podporuje široký barevný gamut P3 a má certifikaci TÜV Rheinland pro přesnost barev. Navíc má umělou inteligenci, která dokáže automaticky upravit velikost clony podle typu fotografie. Například u krajiny se clona nastaví na F2.0, aby zachytila co nejvíce světla a detailů.

Koláž fotek.

Huawei P60 Pro nejen skvěle fotí, ale také skvěle vypadá. Jeho perleťová barva Rococo Pearl je inspirována romantickým stylem a každý model je originál díky přírodnímu perleťovému prášku. Pokud máte radši jednoduchost, můžete si vybrat variantu Black, která působí luxusně a decentně. Telefon má také 6.67 palcový zakřivený LTPO displej s adaptivní obnovovací frekvencí 1–120 Hz a odolným sklem Kunlun Glass. Je tak ideálním společníkem pro vaše letní dobrodružství.

Huawei P60 Pro se prodává od 22. května za cenu 28 999 Kč. Více informací najdete na oficiálním Huawei e-shopu.

Plážová osuška.
Plážová osuška.
Nadpis: Čtení na dovolenou.

K ideální dovolené nepochybně patří i vhodné vybavení a my se zaměříme na vybavení literární, které může pozvednout každou cestu na zcela jinou úroveň. A hlavně – je úplně jedno, v jakém počasí ho použijete.

Své tipy na ideální knížky na léto a na dovolenou vám představí knihomolské jádro našeho Deník týmu, které se na toto téma podívalo z různých úhlů. Budeme se snažit vás navnadit a zároveň vám vysvětlit, proč zrovna toto jsou dle našeho názoru ty nejlepší knihy.

Červnové knižní tipy.

Nechte se inspirovat a vydejte se s námi knižním expresem do školy čar a kouzel v Bradavicích, objevte severský detektivní svět či českou knihu Bez filtru. A věřte, že se dostane i na takové delikatesy, jako je Losos v kaluži nebo Květy slunce.

Výhody elektronického čtení

Pokud na dovolenou nechcete odjíždět s kufrem plným knih, vezměte si s sebou knihy nebo časopisy v elektronické podobě. V rámci letní akce ČTENÍ NA LÉTO, která právě probíhá na webu mojepredplatne.cz, si můžete výhodně pořídit 2 elektronická předplatné za cenu jednoho.

S elektronickým předplatným můžete číst své oblíbené časopisy odkudkoli a kdykoli na svém zařízení, ať už se jedná o chytrý telefon, tablet nebo notebook. Předplatné časopisů vám umožní okamžitý přístup k nejnovějším vydáním a v neposlední řadě přispějete k ochraně životního prostředí.

Červnové knižní tipy.
Plážová osuška se slneční kosmetikou.
Plážová osuška se slneční kosmetikou.
Nadpis: Sluneční kosmetika nejen na cesty.

Pobyt na slunci je pro nás přirozený a důležitý. Pozitivně ovlivňuje naši náladu, kondici, zdraví, díky slunečnímu záření se nám v těle tvoří vitamin D, který potřebujeme pro kosti, ale i imunitu. Nesmíme ale zapomínat na rizika, která může přinášet nadměrné slunění – od spálení kůže, přes předčasné stárnutí kůže a změny v pigmentaci až ke vzniku rakoviny kůže. Proto bychom neměli sluneční paprsky podceňovat a vždy před vystavením pokožky slunci použít opalovací přípravek s ochranným filtrem.

Při výběru opalovacích krémů je důležité zohlednit potřeby každého člena rodiny, jejich věk, fototyp, typ pleti. Děti potřebují speciální opalovací krémy s vysokým faktorem ochrany (SPF) a širokospektrální ochranou proti UVA a UVB záření. Používat by se měly opalovací krémy s faktorem ochrany 50.

Minerální nebo chemické filtry?

Krémy s minerálními filtry UV záření rozptylují a odrážejí, jsou stabilní na slunci, nevstřebávají se a jsou aktivní ihned po nanesení. Jsou vhodné pro alergiky a nejmenší děti. Hůře se ale roztírají, mohou zanechávat bělavý film. Naproti tomu produkty s chemickými filtry UV záření pohlcují, je nutné je aplikovat 20-30 minut před vystavením slunci, aby se stihly vstřebat do pokožky.

Věřte odborníkům

Určujícím kritériem při výběru opalovacího přípravku by neměla být cena, ale vlastnosti konkrétního produktu. V lékárnách najdete opalovací přípravky renomovaných značek, které jsou testovány na řadu parametrů jako je ochranný faktor SPF, stabilita na slunci, stabilita v době exspirace nebo alergenita jednotlivých složek. Disponují také nabídkou opalovacích přípravky pro specifické skupiny osob – osoby s citlivou, velmi suchou nebo problematickou pletí nebo pro osoby se zvýšeným množstvím pigmentových znamének.

Nadpis: Chraňte se před sluníčkem při všech vašich aktivitách.

V nabídce lékáren Dr. Max a na e-shopu drmax.cz najdete širokou nabídku sluneční kosmetiky pro každého od značek jako jsou Bioderma, Institut Esthederm, Uriage, Eucerin, La Roche-Posay, Avéne, Skinexpert SOLAR a další. Koupíte zde také přírodní opalovací prostředky, šetrné nejen k pokožce, ale i životnímu prostředí. Pozor, do některých destinací vás s běžným opalovacím přípravkem už nepustí.

skinexpert BY DR.MAX SOLAR Sun Oil SPF30 200 ml Institut Esthederm Protective Body Lotion Strong Sun opalovací tělové mléko 200 ml Uriage Bariésun Opalovací mlha SPF50+ 200 ml BIODERMA Photoderm KID SPF50+ sprej 200 ml APIVITA Bee Sun Safe Hydra Melting SPF50 lehký sprej na tělo i obličej 200 ml

Potřebujete poradit s výběrem opalovacích přípravků?

Vyškolený personál v lékárnách Dr. Max vám poradí s výběrem vhodného opalovacího přípravku a také vám poradí, jak přípravek správně používat, případně jakými doplňky stravy podpořit své tělo zevnitř.

Dr. Max vám poradí s výběrem vhodného opalovacího přípravku.

Ještě více tipů pro bezpečné opalování pro vás odborníci z lékáren Dr. Max sepsali ve své Škole opalování.

Pozor na nejčastější chyby při opalování

Používání opalovacích přípravků by nemělo být spojené jen s cíleným chytáním bronzu. Na ochranu pokožky nezapomínejte ani při sportu nebo pobytu v přírodě. Myslet musíte také na to, že opalovací krémy s chemickými filtry je nutné nanášet na pokožku alespoň 20 minut před opalováním a opakovat nanášení po dvou hodinách nebo po každém koupání. Neméně důležité je použít dostatečné množství opalovacího přípravku (např. na lýtko je to 8 stříknutí spreje), jinak snižujeme úroveň jeho ochrany. Nezapomínejte na uši, nos, oční víčka, nárty nohou a podpaží. Před použitím zkontrolujte datum expirace opalovacího přípravku a nepoužívejte ho, pokud již trvanlivost skončila. Ani při sebelepší ochraně nepobývejte na přímém slunci mezi 11. až 15. hodinou, kdy je slunce nejintenzivnější. Po opalování pamatujte na zklidnění pokožky krémem po opalování.

Kopa kufrů.
Kopa kufrů.
Nadpis: Sbalte se!

Balení kufrů je zvláště pro rodinu s dětmi zkouškou nervů. Léty prověřené řešení je jenom jedno. Jmenuje se Seznam věcí. Ten pomůže nejen s tím, abyste na nic nezapomněli, ale také lépe určíte pořadí balených věcí. Je dobré přemýšlet o tom, jak budete zavazadla během cesty používat. „Pokud například plánujete něco nosit na sobě při cestování, mělo by to být uloženo na vrchu. Já si třeba úplně nahoru v zavazadle dávám bundu nebo mikinu,“ radí zkušený cestovatel a fotograf Miroslav Řešetka.

Dbát musíte také na správné umístění důležitých dokumentů. Ty se budou lišit podle toho, do které země míříte a jaký typ pobytu jste zvolili. Před posledním zabouchnutím domovních dveří je nutná kontrola dokumentů, jako jsou pasy, letenky a rezervace ubytování. Do svého zavazadla je uložte tak, abyste je měli vždy po ruce.

Letní proužkované šaty s kloboukem.
Letní proužkované šaty s kloboukem.
Nadpis: Oblečení musí být pohodlné.

Nejvíce místa v kufru zabírá oblečení. Při balení je proto důležité zohlednit typ dovolené a klimatické podmínky místa, kam jedete. Na letní dovolené potřebujete oblečení, které chrání před sluncem. Sbalte si klobouk nebo čepici, sluneční brýle a lehké oblečení, které kryje ramena a záda.

Vybírejte si pohodlné oblečení, které vám umožní volně se pohybovat a užívat si dovolenou. Ideální jsou šortky, trička, letní šaty, kalhoty a tílka. Pokud plánujete koupání, nezapomeňte si vzít plavky. Máte-li více kusů, zabalte si je všechny, abyste mohli měnit modely.

Myslete na to, že i když vyrážíte na letní dovolenou, může být v noci nebo v horských oblastech chladno. Proto byste měli přibalit i teplé oblečení jako jsou mikiny, fleecové bundy nebo lehké kabáty.

Nezapomeňte si vybrat vhodné boty pro plánované aktivity. Pokud míříte za turistikou nebo pěšími výlety, vezměte si pohodlné turistické boty nebo tenisky. Jdete-li na pláž, zabalte si sandály nebo pantofle.

Důležité je zohlednit i roční období a podmínky na místě, kam cestujete. Před odjezdem si prověřte předpověď počasí a zjistěte si více o klimatu ve vaší destinaci.

Pes
Pes
Nadpis: Kam se zvířecím mazlíčkem?

Každý správný páníček řeší v hlavě otázku, zda vzít svého zvířecího mazlíčka na dovolenou. Záleží to na mnoha faktorech jako je cílová destinace, typ dopravy, délka cesty, typ zvířete a jeho potřeby.

Některá zvířata jsou přizpůsobivější než jiná, když jde o cestování a změny prostředí. Třeba psi jsou obecně schopni cestovat a pobývat v novém prostředí lépe než kočky nebo hlodavci.

Pokud vyrážíte na dovolenou autem, může být mnohem snazší vzít svého mazlíčka s sebou, než když cestujete letadlem, vlakem nebo autobusem. V některých případech mohou být mazlíčci zakázáni nebo omezeni v přepravě, proto je důležité si předem zkontrolovat podmínky a požadavky pro cestování se zvířetem. V neposlední řadě platí, že každé zvíře má své specifické potřeby jako jsou jídlo, voda, přístřeší a zdravotní péče. Je důležité zajistit, že budou splněny i na cestách a na místě dovolené.

Jestliže zamíříte do jiné země nebo regionu, může být nutné získat certifikáty o očkování nebo zdravotní prohlídky pro zvířata. Některé země také mohou mít specifické požadavky na cestování se zvířaty.

Letní drink.
Letní drink.
Nadpis: Pitný režim.

I když dokáže člověk bez potravy přežít až několik týdnů, bez vody by nevydržel déle než tři dny. Voda je pro lidský organismus nesmírně důležitá, ale přesto často pitný režim podceňujeme. Nedostatečným příjmem tekutin se snadno dostáváme do stavu dehydratace, kterou doprovází mnoho nepříjemných příznaků.

Hlavní složku pitného režimu by měla tvořit kvalitní čistá voda. Náš lidský organismus je totiž tvořen z více než 70 % právě vodou, která se podílí na všech důležitých procesech v těle. Voda působí jako přepravce živin, "mazivo" pro klouby a vnitřní orgány, reguluje tělesnou teplotu, poskytuje strukturu buňkám, tkáním a přispívá ke správnému průběhu chemických a metabolických reakcí.

Nedostatek vody tak může ovlivnit fyzickou výkonnost, ale výzkumy dokazují, že negativně ovlivňuje i kognitivní funkce. Jaké jsou příznaky dehydratace a co může způsobit? Mírná dehydratace může zůsobit: suché rty, únavu, bolest hlavy, zácpu, lehkou závrať při rychlém vstávání nebo suchou pokožku. Naopak mezi příznaky střední až těžké dehydratace řadíme silnou žízeň, nízký tlak, zrychlený puls, minimální pocení, nízkou pružnost kůže, svalové křeče, bledou pokožku nebo zrychlené plytké dýchání.

Základním řešením dehydratace je zvýšení pitného režimu, tedy tzv. rehydratace. Doporučuje se pití vody spolu s nápojem obsahujícím elektrolyty. V krajních případech je možné si podobný nápoj také vyrobit doma smícháním půl lžičky soli, 6 lžiček cukru a 1 litru vody. Podstatné je však hlavně množství tekutin, proto pijte, co vám nejvíce chutná.

Pokud poznáte, že jste dehydrovaní, nesnažte se rychle vypít velké množství vody najednou. To představuje velkou zátěž pro ledviny, které za hodinu zpracují zhruba litr vody. Proto je potřeba organismus opět hydratovat postupným popíjením vody během dne.

Paříž Řím Lisabon Reykjavík Oslo

Připraveno ve spolupráci s: