Post-it s poznámkami
Post-it s poznámkami
Post-it s poznámkami
Post-it s poznámkami
Nadpis: Novoroční přdsevzetí
Animovaná letící pyrotechnika

Začátek roku je považován za ideální okamžik pro nastartování nové životní etapy. Je to období, kdy máme pocit, že musíme obrátit list a začít znovu. Řada z nás však bohužel „přepálí“ začátek a z vysněného cíle se poměrně rychle dostaneme naopak spíš do stresu. Nastavení „Chci všechno a chci to hned“, rozhodně nefunguje. Pokud máte víc předsevzetí, to poslední, co potřebujete je, předělat celý svůj život ze dne na den. To je obvykle důvod, proč řadu novoročních předsevzetí rychle vzdáme.

Předsevzetí z Říše římské

První předsevzetí se objevila již před více než čtyřmi tisíci lety ve starověkém Babylonu. Říká se, že tato tradice vznikla během novoročních oslav Akitu, kdy Babyloňané sázeli úrodu, korunovali nového krále a slibovali bohům, že zaplatí své dluhy a vrátí všechny vypůjčené věci. Věřili, že pokud své slovo dodrží, bohové jim budou v příštím roce nakloněni.

Historie novoročních předsevzetí pokračovala ve starověkém Římě. Císař Julius Caesar zavedl v roce 46 př. n. l. nový kalendář, kterým vyhlásil 1. leden za začátek nového roku. Toto datum bylo poctou Janusovi, bohu se dvěma tvářemi, který symbolicky hleděl zpět do předchozího roku a dopředu do roku nového. Římané přinášeli Janusovi oběti a slibovali mu dobré chování v nadcházejícím roce.

Novoroční předsevzetí se dávala také ve středověku. Rytíři obnovovali svůj rytířský slib položením ruky na živého nebo pečeného páva. Každoroční „paví slib“ se konal na konci roku jako předsevzetí, že si zachovají své rytířské hodnoty.

Moderní novoroční předsevzetí jsou převážně světskou praxí, tato tradice se obvykle zaměřuje na sebezdokonalování. Na cestě za splněným předsevzetím se hned na začátku nepřipravte o úspěch tím, že si dáte laťku až příliš vysoko. Jděte na to tentokrát „od lesa“. Nechtějte všechno hned. Postupujte pomalu, ale jistě. Cíl, kterého chcete dosáhnout, si stanovte třeba až za tři měsíce. Díky tomu se nebudete cítit pod tlakem, že musíte zabrat co vám síly stačí, abyste do konce ledna měli hotovo. Vyhnete se tak nereálným plánům, které jste si v naivních představách nastavili, a které se tím pádem nemusí dařit plnit. V konečném důsledku by vaše předsevzetí mohlo skončit fiaskem, kdy budete mít pocit, že jste selhali.

Tři barevné post-ity s poznámkami

Co to tedy tentokrát zkusit jinak, se zcela novou strategií? Zvolte si pro rok 2023 takové cíle, o kterých víte, že jsou ve vašich možnostech. Změny zavádějte postupně a pak nejenže mnohonásobně zvýšíte šanci na jejich dosažení, ale zároveň si vychutnáte slastný pocit úspěchu.

Nadpis: A co na to Češi?
Ikona šipek směrujících dolů
Graf s dobou předsevzetí
Graf s dobou předsevzetí
Graf s dobou předsevzetí
Graf s dobou předsevzetí

Pro realizaci svých dlouhodobých plánů nepovažuje novoroční předsevzetí za důležitá víc jak polovina Čechů. Při průzkumu agentury Rondo Data, kterého se zúčastnilo přes tisíc respondentů, se i přesto na novoroční předsevzetí chystalo 42 % dotázaných, přičemž převažovaly spíše ženy. 34 % z nich ale zároveň přiznává, že i když se do plnění předsevzetí pustí, nadšení jim vydrží jen několik dní.

Nový rok je jako nový začátek, a proto si mnoho lidí v tomto období často dává vysoká předsevzetí. Ačkoli tato praxe může někdy vést k tomu, že si lidé ukousnou větší sousto, než jaké jsou schopni zvládnout. Plnění předsevzetí však může být na druhou stranu skvělou příležitostí k posílení pevné vůle, odhodlání a vynalézavosti.

Vnímání úspěšnosti předsevzetí se mezi těmi, kteří si je dali za cíl, liší. V jedné studii mělo jen asi 12 % lidí, kteří si dávají novoroční předsevzetí pocit, že se jim podařilo dosáhnout svých cílů.(3)

Ačkoli má mnoho lidí pocit, že svých předsevzetí nedosáhnou, jedna studie ukázala, že u těch, kteří si dávají novoroční předsevzetí, je desetkrát větší pravděpodobnost, že své chování skutečně změní, než u lidí, kteří si tyto každoroční cíle nedávají.(4)

Jak dlouho nám tedy předsevzetí vydrží? Ačkoli většina průzkumů naznačuje, že většina lidí se svých novoročních předsevzetí dlouho nedrží, jedna studie z roku 2020 zjistila, že 55 % účastníků se považuje za úspěšné v dodržení předsevzetí i po roce.(5) V této studii vědci zjistili, že lidé jsou úspěšnější v dodržování cílů orientovaných na přístup (jako je změna stravovacích nebo spacích návyků) než cílů orientovaných na vyhýbání se (které jsou motivovány snahou něčemu se vyhnout nebo s něčím přestat).

I když se předsevzetí ne vždy podaří dodržet, neznamená to, že nestojí za to si je dávat. Jeden průzkum zjistil, že lidé, kteří si plánují dát novoroční předsevzetí, jsou optimističtější ohledně budoucnosti.(6)

Graf s dobou předsevzetí
Nadpis: Dostanu se do kondice

Naše těla jsou neuvěřitelné stroje, které byly navrženy k tomu, aby se pohybovaly. Pokud jsou všechny naše svaly pružné a silné, pak beze zbytku plní svou úlohu a my skutečně fungujeme jako přesně vyladěný stroj.

Pokud se snažíte být fit jen z důvodu, že budete mít o pár kilo méně a díky tomu budete dobře vypadat, zkuste se zamyslet nad tím, že se důvody pro cvičení rozprostírají daleko za běžnými cíli, jako je hubnutí nebo posilování. Zlepšování kondice může být klíčovým pomocníkem téměř ve všech oblastech sebezdokonalování: od odstraňování úzkosti a nízkého sebevědomí až po boj s bezesnými nocemi a stárnutím. Pokud si do nového roku chcete dát nějaké předsevzetí, pak to znamená, že ve svém životě hodláte něco změnit. Přání, aby se v dané oblasti něco změnilo navždy, není nesplnitelné, musíte pro to však něco udělat a především, vytrvat!

Číslovka 1
Dvě ženy cvičící jógu
Dvě ženy cvičící jógu

Najděte si vyhovující způsob

Jsou vaši kamarádi vášnivými běžci, kteří právě díky běhu shodili nadbytečná kila? Najezdí váš partner za rok na kole 3000 kilometrů a má skvělou kondičku? Je skvělé, že máte ve svém okolí motivátory, ale co je to platné, když vás běh ani kolo nebaví. V takovém případě se do ničeho nenuťte a zapřemýšlejte nad tím, co by bavilo vás. I kdyby to měly být jen procházky svižnou chůzí.

Není potřeba, vybičovat se k příliš vysokým cílům, které by vám poté zbytečně přerostly přes hlavu. Klíčem ke splnění předsevzetí jsou malé, ale hmatatelné pokroky. Místo toho, abyste si řekli: „Chci být fit“, si raději stanovte konkrétní cíl, například chodit každé pondělí a středu do posilovny.

Žena roztahujíci jógamatku
Běžkyně ze zadu
Běžkyně ze zadu

Zbytečně se netýrejte

Nachystat si plán je skvělá taktika. Stejně tak se ale říká, že plány jsou od toho, aby se porušovaly. A s tím musíte počítat i vy. S největší pravděpodobností nebudete vše dodržovat na sto procent. Ovládnou vás chutě a místo jednoho řádku čokolády sníte půl tabulky? Nic se neděje, není si něco vyčítat, a také kvůli tomu nemusíte druhý den držet hladovku, či se místo půl hodinového běhu trápit na své oblíbené trase hodinu. Plnit si své sny, svá předsevzetí, nemá být za trest. Cílem není, dostat se do cílové rovinky s bezchybnou figurou, ale s nervy na dranc. Užívejte si jak vlastní progres, tak i případné chyby a drobná hřešení. Pokud v průběhu cesty zjistíte, že jste na začátku přestřelili a naplánované tempo nestíháte, není nic špatného na tom, své plány změnit na o něco realističtější. Kdo ví, možná uvidíte lepší výsledky, pokud změníte svůj přístup.

Chlebíček s avokáadem a vejcem
Chlebíček s avokáadem a vejcem

Zdravá strava kontroluje energetický příjem

Klíčem ke zdraví i hezké postavě je pestrá strava. Znamená to, jíst vyváženě a myslet na správné množství kalorií podle toho, jak jste aktivní. Je důležité vyhledat balanc mezi spotřebou a příjmem energie. Jídlo, které našemu tělu dopřejeme, se mění v energii, kterou nevědomky záhy spotřebujeme k základním metabolickým funkcím, jako je např. srdeční rytmus, či dýchání. Z nastřádaných „pohonných hmot“ čerpáme i při každodenní činnostech a aktivitách.

Pokud se nám veškerou energii nepodaří vybít, uloží se nakonec ta, která zbyde, do našich tukových zásob. A tomu chceme při hubnutí předejít. Vhodnou stravou, ideálně v kombinaci s pohybem, se musíme pokusit spálit energie co nejvíc. Když se nám jí podaří odbourat tolik, abychom zůstali v energetickém deficitu, naše tělo pak nebude mít co ukládat a váha půjde bez problémů dolů.

Snídaně na stole
Snídaně na stole

Zdravá strava poskytuje optimální množství živin

Jestliže pro sebe chceme to nejlepší, musíme se starat o své zdraví. Tím základním stavebním kamenem je dobře poskládaný jídelníček, který bude obsahovat vyváženou a pestrou stravu. Díky ní si zajístíme přísun široké škály živin, které naše tělo potřebuje.

Živiny, které jsou důležité pro růst a obnovu, nám pomáhají zůstat silnými a zdravými. Mnohem snáz budeme také předcházet nemocem, které souvisí ve špatnou stravou.

V jídelníčku by neměla chybět široká škála potravin, abychom měli jistotu, že naše tělo dostává opravdu všechny živiny, které potřebuje. Nedostatek některých klíčových živin - například vitamínů A, B, C, E, zinku, železa a selenu, může oslabit některé části našeho imunitního systému.

Inspirujte se dalšími vyváženými recepty

Nadpis: Přestanu kouřit

Kdo z kuřáků si alespoň jednou nedal předsevzetí, že se kouření kouření nadobro vzdá nebo ho alespoň omezí. Důvody, které k tomuto rozhodnutí kuřáky vedou, mohou být různé. Někdo může chtít přestat s ohledem na své zdraví, jiný za cigarety utratí velké množství peněz. Navíc stále více států přijímá zákony, které zakazují kouření v barech, restauracích a na dalších veřejných místech. Co je ale neoddiskutovatelné, cigaretový kouř škodí všem. Ale i přesto stále velké množství lidí kouří.

Číslovka 2
Dvě ženy s iQosem

Rituály vytváří náš osud

Jsou věci, o kterých už ani nepřemýšlíte, přitom je děláme každý den a to zcela automaticky. Třeba čištění zubů. Výsledkem je hezčí úsměv, méně zubních kazů a méně účtů za zubaře. Tento jednoduchý, každodenní rituál máme zažitý od dětství a přináší nám jistý druh uspokojení. Vše je totiž tak, jak má být.

Když máte po zubní hygieně, možná si dáte rychlých deset minut domácí jógy a cestou do práce si koupíte svou oblíbenou ranní kávu do kelímku. Tyto činnosti a drobné radosti, které děláme pravidelně se, aniž bychom se o to záměrně snažili, stanou našimi rituály a po čase si bez nich jen těžko dovedeme život představit. Jsou jistotami, které nás uklidňují.

Žena s iQosem a mobilem v ruce

Rituály jsou návyky, díky nimž se cítíme v dennodenním shonu ukotvení. Pro milovníky kávy jsou to pauzy u espressa, pro kuřáky pak chvíle, kdy mohou potahovat z cigarety. A právě s tímto rituálem není vůbec snadné skoncovat.

Důležitá je proto správná motivace. Udělejte si kvíz, abyste zjistili, proč je důležité s kouřením přestat nebo alespoň udělat změnu.

Přechod na alternativy bez kouře

Mnoho kuřáků si neuvědomuje, že cigaretový kouř škodí nejen jim, ale také lidem v jejich okolí. Obsahuje totiž až 6000 chemických látek, z nichž zhruba 100 je prokazatelně škodlivých. Proto byste v zájmu svého zdraví i zdraví svých nejbližších měli s cigaretami skoncovat úplně.

Tento proces je pro většinu kuřáků velmi náročný, někteří se nedokáží vzdát cigaret vůbec nebo se k nim po čase abstinence zase vrátí.

Pokud patříte do této skupiny, zkuste zvážit přechod na bezdýmné alternativy, jako například zařízení na nahřívání tabáků nebo elektronické cigarety.

Většina škodlivých látek v cigaretovém kouři totiž vzniká při spalování tabáku. Bezdýmné alternativy ale tabák nebo tekutou náplň pouze nahřívají. Při tom nevzniká žádný kouř, popel ani dehet, ale jen aerosol. Ten obsahuje výrazně méně škodlivých látek než cigaretový kouř. Bezdýmné alternativy tedy, ačkoliv nejsou bez rizika, představují lepší volbu pro zdraví dospělých kuřáků než pokračování v kouření.

Počítač na pracovním stole

Co je spojuje a v čem se liší

Video s doktorem

I když se na první pohled může zdát, že jsou všechny bezdýmné alternativy stejné, není tomu tak. U žádného z těchto produktů sice nedochází k hoření, ale pouze k nahřívání a nevzniká tedy kouř, ale pouze aerosol. Obvykle také obsahují nikotin, který je návykový a není bez rizika, ale není také hlavní příčinou nemocí spojených s kouřením. Dále se ale od sebe liší.

Nadpis: Zařízení na nahřívání tabáku

Zařízení na nahřívání tabáku, nahřívá skutečný tabák, kdežto elektronická cigareta nahřívá tekutou nikotinovou náplň. Všechny bezdýmné produkty jsou určeny pro dospělé, kteří by jinak pokračovali v kouření cigaret nebo užívání jiných nikotinových produktů.

Nadpis: e-cigareta

Každopádně nejlepší je s kouřením a užíváním nikotinu přestat úplně.

Nadpis: Budu se chovat zodpovědně k přírodě

Řada z nás dělá malé, ale důležité kroky vedoucí k odpovědnosti vůči naší planetě. Pokud chcete udělat v příštím roce zase o něco málo víc, pak toho můžete docílit třeba pomocí malých změn ve vaší domácnosti. Jsou finančně nenáročné, nezaberou mnoho času a přitom jsou velmi účinné.

Číslovka 3
Kompostér Vysící žárovky Chemex
Kompostér + vysící žárovky + chemex
Kompostér + vysící žárovky + chemex

STUDIE

3 Wiseman R. New Year's Resolution Project. Quirkology.
4 Norcross JC, Mrykalo MS, Blagys MD. Auld Lang Syne: Success predictors, change processes, and self-reported outcomes of new year's resolvers and nonresolvers. J Clin Psychol. 2002;58(4);397-405. doi:10.1002/jclp.1151
5 Oscarsson M, Carlbring P, Andersson G, Rozental A. A large-scale experiment on New Year's resolutions: Approach-oriented goals are more successful than avoidance-oriented goals. PLoS One. 2020;15(12):e0234097. doi:10.1371/journal.pone.0234097
6 YouGov America. Americans who plan to make New Year's resolutions are more optimistic about better things in 2022.